Kar

Benim için hep açıklanamaz hissi olan bir doğa olayıdır: kar. İçinde ümit, neşe ve içtenlik barındırır bir nevi.

Sevdiklerimizle şömine önünde kahkaha ve oyunlarla geçen zamandır, sıcak birliktelikler ve derin sohbetlerdir. Dışarıdaki kışın soğuk havasına rağmen sımsıcacık hislere teslim olmaktır.

Belki de bu yüzden karı hep çok sevdim, özellikle yeni yıl döneminde. Kalbimizin tüm diledikleri tek bir kar tanesinde anlam bulup dile gelir adeta “umut” adı altında. 

Bugünün anlamını en iyi ifade eden kelimedir “umut”. Çok daha güzel bir yarına, daha güzel bir dünyaya, kendimizin daha iyi bir versiyonuna duyduğumuz özleme inançtır bir nevi. Aslında yaradılırken niyet edilmiş olduğumuz varlığa bir adım daha yaklaşmak üzere duyduğumuz bir ümit.

Havada büyü vardır adeta, neredeyse dokunabilirsin ellerinle. O küçük kar taneleri bedenine dökülürken, ruhunu bir hayranlık hissi kaplar adeta. Derin, belirsiz bir merak, bir hayranlık…. İçinde de minicik bir dozda olsa ümitle karışık bir hayranlık hissi ele geçirir bizi. 

Ve bugün de, adeta huzur ve anlayış dolu, sevgi ve bereket dolu, sağlık ve neşe dolu bir seneyi müjdelercesine Istanbul’da kar yağmaya başladı. Evimde sıcacık battaniyeme sarılmış bahçemdeki manzaranın büyülü bir şekilde değişimini izlerken, o çok tanıdık his tekrar ele geçirdi beni… Umut!

Geçen yılın ışığında, bu sene herşeyden önce sağlık diliyorum hepimize. İnsanoğluyuz sonuçta ve bu makina bozulacak, kırılacak zaman zaman yaş aldıkça… Ama çözümü olan problemler olsun hayatımızda, tedavisi olan hastalıklarla yüzleşelim hep hayatta. Nezaketle yaşlanalım ve vakti geldiğinde kendimize ve sevdiklerimize yük olmadan huzurla göç edelim bu hayattan. İnsanız sonuçta, sevdiklerimizi istesek de istemesek de kaybedeceğiz birgün. Kayıplarımız sıralı ve huzurlu olsun tek dileğim. Giderken ruhları sevilmiş ve anlaşılmış olsun, kalpleri hafif olsun isterim. 

Kalbimin dilediği şeylere daha çok vakit ayırmak istiyorum; derin dinleyip, daha çok yazıp, inançla yogamda yol almak istiyorum. Geçenlerde bir arkadaşım “yılbaşı için dileğin ne olurdu” diye sordu. Ve ben tereddütsüz “I am gonna walk the talk” dedim, sözümde olanı hayatımda da gerçekleştireceğim. Hep bildiğim ve anlattığım konularda eksik tarafım varsa onları tamamlamak üzere hayatımda alan yaratmaya özen göstereceğim. Hayatın büyümem için göstermek istediğini rahatça gösterdiği, öğrenmem gerekeni öğrettiği, hatta belki de hatırlamam gereken o tek gerçeği de görebildiğim bir alan yaratmaya söz verdim o anda. 

Beni yücelten, ilham veren, beni bir adım yukarı taşıyan, iç dünyama bir kapı aralayan, ve bazen de bu dünyada bana eşlik eden insanlara daha çok vakit ayırmak üzere karar verdim. 

Ve bu sene de içimdeki heyecanlı maceraperest çocuğu ayakta tutmaya niyet ettim. Hani o zaten bilen ve bildiğini de bilen varlığı… 

Bugünlerde öyle bir ruh halindeyim ki, bu küçük rahatsızlık bile çok dokunamadı bana. Güçlü ve sağlamım, ancak aynı zamanda da öylesine yumuşak ve şefkatli. İçimde bir nebze katılık, üzüntü, öfke yok. Tüm olanı kabul var, minnet var sadece. Öylesine bir minnet hissi ki, bazen beni tamamen ele geçiriyor, bana bile gerçek dışı ve yoğun gelebiliyor.

Önümüzdeki yılda, bugün olduğum kadar minnet dolu ve huzurlu olabilmeyi diliyorum hayattan.

Dokunmayı, ilham vermeyi, yüceltmeyi, ihtiyacı olanların yollarında ışık olmayı ümit ediyorum. Sabırlı bir öğretmen ve aynı zamanda aç bir ögrenci olmayı ümit ediyorum. İçimdeki “ben”i daha çok görebilmeyi, hissedebilmeyi ve anlayabilmeyi ümit ediyorum. 

Hayatıma girmiş tüm o güzel ruhlar için minnet doluyum, ve bu günü sebep edinerek, her zaman olduğu gibi birkez daha, sizlere hayatıma kattığınız katkı, sevgi ve sebep için teşekkür ediyorum. Kendimi keşfedip geliştirebileceğim imkanlar yaratığınız için teşekkür ederim. Bana dokunan, seven, ilham olan herkese minnettarım. 

Hadi şimdi gidin kendi gerçeğinizi yaşayın. Her ne kadar zaman zaman kendinizi son derece önemsiz hissetseniz de bilin ki tüm bu yaradılışın en önemli parçasısınız. Seviliyorsunuz  ve saygı  duyuluyorsunuz. Bunun güvencesinde kendi gerçeğimizi yaratmakta özgürsünüz. 

Harika bir sene geçirin ! Kendinizi en çıplak halinizde görün, kabul edin ve sevin. Olduğunuz gibi son derece çok güzel ve mükemmelsiniz. 

Nice mutlu senelere….

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s