Snow

Turkce versiyonu asagidadir…

There is this unexplainable feeling of peace behind the idea of “snow”… There is hope, joy, sincerity… There is games and laughter with loved ones in front of a fireplace…. cozy encounters and deep conversations… There is warmth in spite of the cool crisp of the winter outside.

May be that is why I always loved snow, especially in New Years… All those, our hearts wishes for, are wrapped up and summarized in one single drop of snow; “Hope”! 

That is the essential word that this day represents for us… Hope for a better tomorrow, a better world, a better version of us… Hope to become what we were initially intended to be. There is magic in the air; we can almost physically feel it. While those tiny soft snowflakes land on our body, a feeling of wonder captures our soul. A deep, uncertain wonder mixed with a dose of hope.

And today, as if promising a better year filled with peace and understanding, love and prosperity, health and joy into our lives… It started to snow in Istanbul! As I am softly wrapped up in my blanket, watching the silhouette of my garden shift into a magical wonderland, again that familiar old feeling, like always, surfaced among all others capturing my whole soul… Hope! 

In light of the previous years agenda… I do hope health among all. We are human beings, and this machine is gonna break and crack from time to time as we age… But may we have problems that have solutions, sicknesses that could be cured. May we age gracefully and when the time comes, may we pass with peace without being a burden to ourselves or to the loved ones. (Just like my dear grandfather did in his sleep couple weeks ago). We are humans after all, our loved ones will pass away eventually. May these losses be sequential and peaceful, with a heart so light and with a soul that has been loved and understood. 

I do hope to invest more time in what my heart desires; listen deep, write more, practice with dedication. A friend has asked me what my new years resolution was for 2016 and without a doubt, I immediately replied; “I am gonna walk the talk”. All those that I know and talk about, if there is any part that haven’t been manifested in my life, I am gonna create space for them to find life and show me what I need to see to grow, teach me what I was meant to learn, or better yet, even have been meant to already know. 

I am gonna make an effort to spend more time with those who uplift and inspire me, who could open a door to the world inside of me, and sometimes even accompany and enjoy the sight with me.

And this year I do hope to protect that wondrous child within me, that alive being who already knows… 

I am in such a state these days that, even this small sickness couldn’t defeat me. I am strong and solid but yet soft and tender… There is no stiffness, sadness, anger at all… To all, without exception, there is gratitude. So much gratitude that, it is sometimes overwhelming and honestly, even unreal to me. 

This year, I do hope to be as grateful and peaceful as today. 

I do hope to touch, inspire, uplift, guide … I do hope to be a patient teacher and a hungry student at the same time… I do hope to see, feel and understand more of me and live my reality with those who see and understand me. 

I am ever so grateful for all of those amazing souls in my life… And I intend to use today, one more time, like always… Thank you all for all your input, love, reason in my life. Thank you for creating environments for me to grow and explore myself openly. So so so grateful for all those who have touched, loved, inspired me… 

Now go and live your truth, knowing that although very insignificant we may feel from time to time, yet, we are very crucial for this whole existence. We are loved and respected… We are safe to manifest our own reality…

Have a fantastic year! See, accept and love yourself as you already are; perfect and beautiful just the way you are. 

Happy new year! 

Turkce versiyonu 

Benim için hep açıklanamaz hissi olan bir doğa olayıdır: kar. İçinde ümit, neşe ve içtenlik barındırır bir nevi. 
Sevdiklerimizle şömine önünde kahkaha ve oyunlarla geçen zamandır, sıcak birliktelikler ve derin sohbetlerdir. Dışarıdaki kışın soğuk havasına rağmen sımsıcacık hislere teslim olmaktır.

Belki de bu yüzden karı hep çok sevdim, özellikle yeni yıl döneminde. Kalbimizin tüm diledikleri tek bir kar tanesinde anlam bulup dile gelir adeta “umut” adı altında. 

Bugünün anlamını en iyi ifade eden kelimedir “umut”. Çok daha güzel bir yarına, daha güzel bir dünyaya, kendimizin daha iyi bir versiyonuna duyduğumuz özleme inançtır bir nevi. Aslında yaradılırken niyet edilmiş olduğumuz varlığa bir adım daha yaklaşmak üzere duyduğumuz bir ümit.
Havada büyü vardır adeta, neredeyse dokunabilirsin ellerinle. O küçük kar taneleri bedenine dökülürken, ruhunu bir hayranlık hissi kaplar adeta. Derin, belirsiz bir merak, bir hayranlık…. İçinde de minicik bir dozda olsa ümitle karışık bir hayranlık hissi ele geçirir bizi. 
Ve bugün de, adeta huzur ve anlayış dolu, sevgi ve bereket dolu, sağlık ve neşe dolu bir seneyi müjdelercesine Istanbul’da kar yağmaya başladı. Evimde sıcacık battaniyeme sarılmış bahçemdeki manzaranın büyülü bir şekilde değişimini izlerken, o çok tanıdık his tekrar ele geçirdi beni… Umut!
Geçen yılın ışığında, bu sene herşeyden önce sağlık diliyorum hepimize. İnsanoğluyuz sonuçta ve bu makina bozulacak, kırılacak zaman zaman yaş aldıkça… Ama çözümü olan problemler olsun hayatımızda, tedavisi olan hastalıklarla yüzleşelim hep hayatta. Nezaketle yaşlanalım ve vakti geldiğinde kendimize ve sevdiklerimize yük olmadan huzurla göç edelim bu hayattan. İnsanız sonuçta, sevdiklerimizi istesek de istemesek de kaybedeceğiz birgün. Kayıplarımız sıralı ve huzurlu olsun tek dileğim. Giderken ruhları sevilmiş ve anlaşılmış olsun, kalpleri hafif olsun isterim. 
Kalbimin dilediği şeylere daha çok vakit ayırmak istiyorum; derin dinleyip, daha çok yazıp, inançla yogamda yol almak istiyorum. Geçenlerde bir arkadaşım “yılbaşı için dileğin ne olurdu” diye sordu. Ve ben tereddütsüz “I am gonna walk the talk” dedim, sözümde olanı hayatımda da gerçekleştireceğim. Hep bildiğim ve anlattığım konularda eksik tarafım varsa onları tamamlamak üzere hayatımda alan yaratmaya özen göstereceğim. Hayatın büyümem için göstermek istediğini rahatça gösterdiği, öğrenmem gerekeni öğrettiği, hatta belki de hatırlamam gereken o tek gerçeği de görebildiğim bir alan yaratmaya söz verdim o anda. 
Beni yücelten, ilham veren, beni bir adım yukarı taşıyan, iç dünyama bir kapı aralayan, ve bazen de bu dünyada bana eşlik eden insanlara daha çok vakit ayırmak üzere karar verdim. 
Ve bu senede içimdeki heyecanlı maceraperest çocuğu ayakta tutmaya niyet ettim. Hani o zaten bilen ve bildiğini de bilen varlığı… 
Bugünlerde öyle bir ruh halindeyim ki, bu küçük rahatsızlık bile çok dokunamadı bana. Güçlü ve sağlamım, ancak aynı zamanda da öylesine yumuşak ve şefkatli. İçimde bir nebze katılık, üzüntü, öfke yok. Tüm olanı kabul var, minnet var sadece. Öylesine birbminnet hissi ki, bazen beni tamamen ele geçiriyor, bana bile gerçek dışı ve yoğun gelebiliyor.
Bugün olduğum kadar minnet dolu ve huzurlu olabilmeyi diliyorum hayattan.
Dokunmayı, ilham vermeyi, yüceltmeyi, yönlerine ışık tutmayı ümit ediyorum. Sabırlı bir öğretmen ve aynı zamanda aç bir ögrenci olmayı ümit ediyorum. İçimdeki “ben”i daha çok görebilmeyi, hissedebilmeyi ve anlayabilmeyi ümit ediyorum. 
Hayatıma girmiş tüm o güzel ruhlar için minnet doluyum, ve bu günü sebep edinerek, birkez daha, her zaman olduğu gibi sizlere hayatıma kattığınız katkı, sevgi ve sebep için teşekkür ediyorum. Kendimi keşfedip geliştirebileceğim imkanlar yaratığınız için teşekkür ederim. Bana dokunan, seven, ilham olan herkese minnettarım. 
Hadi şimdi gidin kendi gerçeğinizi yaşayın. Her ne kadar zaman zaman kendinizi son derece önemsiz hissetseniz de bilin ki tüm bu yaradılışın en önemli parçasısınız. Seviliyorsunuz ve saygi duyuluyorsunuz. Bunun güvencesinde kendi gerçeğimizi yaratmakta özgürsünüz. 
Harika bir sene geçirin ! Kendinizi en çıplak halinizde görün, kabul edin ve sevin. Olduğunuz gibi son derece çok güzel ve mükemmelsiniz. 
Nice mutlu senelere….

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s