yeniden yenide

Yaşamın dönüştüğü günlerden birinden tekrar merhaba, 

Biz bu yaz, yaşamı daha üst bilinçten gözlemleyebilmek ve yolculuğumuzu yeniden tanımlayabilmek adına kendimize alan açtık ve şehrin keşmekeşinden uzaklarda doğayı kendimize mesken edindik. Son 1,5 aydır sosyal kabilemiz olarak nitelendirdiğimiz dostlarımız ve yol arkadaşlarımızın eşliğinde gezegenimizin en keyifli topraklarından biri olan Ege’de güne uyanmaktayız. Doğanın şefkatli ritmine kendimizi bıraktık, içimizde uyananları izliyor, dinliyoruz. Bedenimizi, ruhumuzu ve zihnimizi besliyor ve dönüşümlerine tanıklık ediyoruz. Her gün büyüyor, kendimizi ve yolculuğumuzu yeniden yenide tanımlıyoruz.

Astrologlar içinden geçtiğimiz bu dönemi bir fırtına olarak nitelendiriyor. Etrafımızdaki her şey hızla dönüşüyor, değişiyor. Bizlere düşen en büyük görevin ise fırtınanın merkezinde köklenerek ve dengemizi koruyarak yaşamımızda her şeyin dönüşmesini izlemek olduğunu dile getiriyorlar. Belki de bu kıymetli topraklarda bizim de yapmaya özen gösterdiğimiz bu; fırtınanın ortasında dengeli bir şekilde gözlemcide kalmak. Kolay olmuyor tabi. Bizlerin de yaşamı kolektif değişimden payını alıyor, hızlıca dönüşüyor. Bizlere hizmet etmeyen hikayeler yaşamımızdan adım adım çıkmaya başlıyor ve biz de şefkatle yolcu ediyoruz her birini. 

Joint Idea bundan 6 sene önce Arnavutköy’deki ofisi ile ortak fikirlerden doğabilecek sinerjilerin buluşma noktası olarak yaşam buldu. Arnavutköy’deki mekanımız, kendi iş yaşam dengemizde dönüştürmek istediklerimizi deneyimleme laboratuvarımız oldu. Love Mafia’nın birbirine çekildiği, Life Works Labs’in tanımının, hikayesinin yaşam bulduğu mekan oldu. Jam sessionlar ve pot luck yemeklerle bir topluluk olarak yaşamı kutladığımız yuvamız oldu. 

Her sohbet kalpten geçti, her kelime özenle seçildiHer toplantı yol arkadaşlığına, dostluğa dönüştü.

2020 Ocak ayında, insanların genelde yaşamlarını gözden geçirdiği bu dönemde, ortak çalışma mekanı olarak tanımladığımız bu fonksiyonun, artık bizlere daha fazla hizmet etmediğinin farkındalığı ile Arnavutköy mekanımızı kapatma kararını aldık. 2020 Mart ayında veda ettiğimiz bu mekanımız, bizlere ev sahipliği yaptığı süreç boyunca,  kendimizi tanımamıza ve yolculuğumuzun o günkü gidişatını tanımlamamıza kucak açtı. Hayatımızdan çıkışı bile bir öğreti oldu bizler için. Ruhumuzun dilediği iş birliklerini tanımlı bir alanın ötesinde, ülkemizin sınırlarının ötesinde gerçekleştirebileceğimiz farkındalığı ile geleneksel ofis kavramına veda etmemize vesile oldu. Bizler nerede olursak ofisimizin orası olduğu gerçeği ile egomuzun arzu ettiği, öğretilen mekansal ofis kavramını dönüştürmeyi kabul ettik bu veda sayesinde. 

Arnavutköy mekanımızın akabinde 5 sene önce Joint Idea Kanyon yaşam bulmuştu. Kurumlara yenilikçi tasarımı ile yeni dünyaya dair yaklaşımlarını tanımlamaları için alan tutan Kanyon Joint Idea, aynı zamanda Love Mafia’nın sözlendiği yuvamız oldu. Ruhlarında insanlığımız için başka bir gerçekliğin mümkün olduğuna inanan birbirinden kıymetli kalbin aktarmak istediklerine alan tuttu. Daimi gelişim platformumuz Life Works Labs’in yaşam bulduğu ve topluma değer kattığı bu mekanımızı kapatma kararını da bugünlerde vermekteyiz. 

Değişime inancımızla fırtınanın tam ortasından sesleniyorum bugün siz sevgili yol arkadaşlarımıza.

Değişim kaçınılmaz. Bizlere hizmet etmeyen, yük olan, enerjimizin doğru kanallara akmasına mani olanlardan arınma zamanı şimdi. Her şey hayırlısı ile olur. Gelen de giden de kabulümüzdür. Yaşama inancın zaruri olduğu bu günlerde bizler de aynı inançtan huzurla yolculuğumuzu dönüştürmekteyiz. Bugün, anda anında, (2021’de ne yolculuklara yelken açacağımızın sözünü şimdiden verememekle beraber, yaşamın sunacaklarına dair oldukça heyecanlı olduğumuzu da belirtmek isterim. Ve bugün, ruhumuzda tasarımında olduğumuz yolculukların bizleri heyecanlandırdığını fısıldayabilirim sizlere ancak) mekansal yolculuklarımızdan arınma kararımızı hayata geçiriyoruz.

Love Mafia olarak Covid-19 dönemi boyunca online olarak gerçekleştirmekte olduğumuz alan tutma çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Uni.verse ile başlayan online festivallerimizin devamını planlamaktayız.  Dünya çapındaki iş birliklerimize büyük bir inançla değer katmaya ve insanlığımızın bir sonraki aşamasının tasarımında yer almaya keyifle devam etmekteyiz. Hiç üzülmeyin, sosyal kabilemiz olan sizlerle fiziksel olarak bir araya geleceğimiz tecrübeleri hayal etmeye ve tasarlamaya da niyetliyiz. 

Arnavutköy ve Kanyon’daki mekansal yolculuklarımızın bugün gururla taşıdığımız “Utopian” titrini yaşama geçirmemize vesile olduğu için minnettarız.  İnsanlığımızın bir sonraki tasarımına kendi üstel insanlığına niyet etmiş, gözlemci konumunda olmaya özen gösteren insanlar olarak giriyoruz. Yaşamın sunmakta olduklarını iyi ya da kötü olarak nitelendirmeden “hadi bakalım” edasıyla merakla yaklaşıyoruz. Biliyorum bazılarınız bu mekanların kapatılmasına bizler kadar üzülecek, içleri burkulacak. Hadi gelin bana her zaman ilham veren bir Budist hikayeyi beraber okuyalım, bence hepimizin bu süreci anlamlandırmasında yardımcı olacak;

Bir zamanlar, vaktinin çoğunu tarlasıyla ilgilenerek geçiren yaşlı bir çiftçi varmış. Bir gün, bu çiftçinin atı kaçmış. Durumuna üzülen komşuları, çiftçiyi teselli etmeye gelmişler. “Ne kötü şans” demiş bir komşusu.
Belki” diye cevap vermiş yaşlı çiftçi.

Ertesi sabah çiftçinin atı, peşine taktığı üç vahşi at ile geri dönmüş. Bu durumu hayretle karşılayan komşular “Ne kadar da harika!” demiş.
Belki” diye yanıtlamış yaşlı adam.

Bir sonraki gün, çiftçinin oğlu yabani atlardan birine binmeye çalışırken düşmüş ve ayağını kırmış. Komşular, bu talihsizliğe ne kadar üzüldüklerini dile getirmek için yaşlı adamın evine gelmişler.
Belki” demiş çiftçi.

Ertesi gün, köyün erkeklerini orduya almak üzere askerler gelmiş. Çiftçinin oğlunu ise ayağı kırık olduğu gerekçesiyle es geçmişler. Komşular her şeyin nasıl da güzel bir sonuca bağlandığını söylerken,
Belki” demiş yaşlı çiftçi.

Yaşamda hiçbir şey iyi ya da kötü değil. Başımıza gelenlere gözlemci konumundan bakmaya niyet eder, gelenin hayırlısı ile geldiğine dair inançta kalırsak yeniye alan açma olasılığımız da o kadar fazla oluyor. Tutunma zamanı değil bugün. Bırakma ve dönüşüme izin verme zamanı. Önce kendimizden başlayacak bu yolculuğun dünyamızda da hayat bulmasına izin verme zamanı.

Artık bildiğimize ihtiyacımız yok. Artık bilmediğimizi öğrenmeye, araştırmaya ve günlük yaşamımızda uygulamaya ihtiyacımız var. Mor Alev

Kendi kalıplarımız ve yargılarımız ile başlayacak bu dönüşümün dünyada yaşam bulabilmesi için bildiğimiz ve kabul ettiğimiz sistemlerin ötesini hayal etmeye ve sonra da yaşama geçirmeye ihtiyacımız var. Ve gün, bugün. Bugün teknoloji sayesinde hepimiz küresel olarak iletişim içerisindeyiz. Bir tane güzel adımın, bütüne faydalı bir niyetin yaşam bulması ve doğru sosyal kabileler tarafından duyulabilmesi için inanılmaz bir ağa sahibiz. İmkansızı gerçekleştirmenin günü bugün. Ve bunun için, bizlere hizmet etmeyen inançları, sistemleri, uygulamaları, işleyişleri, yaşamları bırakma ve hatta unutma zamanı ki, insanlığımız için yepyeni bir gerçekliği bir’likte tasarlayabilelim, yaratabilelim. 

Evet… Şimdi bırakma ve sizlerin huzurunda birçoğumuza ortak akılda birleştiğimiz bir kabile ile bir araya gelme imkanı sağlamış olan Kanyon Joint Idea’ya veda etme zamanı. 

Online alan çalışmalarımızda ve Love Mafia online platformumuzda görüşmek, birlikte gelişmek ve yaratmak dileklerimle. 

Sağlıcakla sevgide kalın. 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s